Son güncellenme :03.08.2016 16:38

Anasayfa > Manşet, MEDYA-TEKNOLOJİ > Drone Tasarımında Eşek Arıları Örnek Alınacak

Drone Tasarımında Eşek Arıları Örnek Alınacak

Eşek arılarının yön bulma dürtüsü, drone’lara entegre edilmeye çalışılıyor. Daha önce de birçok teknolojik gelişmede doğadaki canlılar örnek alınmıştı.

Drone Tasarımında Eşek Arıları Örnek Alınacak

Eşek arılarının yön bulma dürtüsü, drone‘lara entegre edilmeye çalışılıyor. Daha önce de birçok teknolojik gelişmede doğadaki canlılar örnek alınmıştı.
Hayvanlar aleminde birbirinden farklı özelliklere sahip milyonlarca hayvan ve böcek türü var. Bu milyonlarca hayvan/böcek arasında eşek arılarının da ayrı bir yeri var. Ulusal Avustralya Üniversitesi araştırmacıları, eşek arılarının farklı özelliklerini, farklı alanlarda kullanmanın yollarını arıyor. Hedef, eşek arılarının yön bulma özelliğini drone’lara entegre etmek.
Araştırmalara göre, eşek arılarının esrarengiz bir şekilde yuvalarının yolunu bulma özelliğine sahip oldukları ortaya çıkmış. Bildiğimiz gibi drone’lar yönlerini bulabilmek için yüksek çözünürlüklü kamera, GPS ve sensörlere ihtiyaç duyuyor. Eşek arıları ise bunu sadece gözleri sayesinde yapıyor.

Eşek arılarından ilham alan araştırmacılar, drone’larda yüksek hızlı kamera kullanacak. Bu sayede arıların hangi yöne baktığı ve yönlerini nasıl buldukları aydınlatılmaya çalışılacak. Böylece drone’ların üzerindeki sensörler azaltılabilecek, belki de sadece bir kamera sayesinde drone bütün hareketlerini rahatlıkla yapabilecek.

Profesör Jochen Zeil‘e göre eşek arılarının yuvalarını bulma kabiliyeti, onları insanların ürettiği her şeyden zeki kılıyor.

Araştırma ayrıca, arıların zihinsel mekanizmalarının yön bulma dürtülerini nasıl harekete geçirdiğini anlamamızı da sağlayacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.